Sunday, May 18, 2008

四川地震捐款

身為中國人,請出一分力,幫助四川災民。
將款項傳入匯豐戶口,匯豐銀行會捐出相等數目金額。
Click here

Monday, April 7, 2008

youtube stars

South Park
http://www.youtube.com/watch?v=wQXDhnpS7oY

尋日睇youtube見到有段South Park, 講youtube名星, 由於唔係全部都記得係邊個, 所以花左少少時間搵晒出黎!!

"Chocolate Rain" Original Song by Tay Zonday
http://www.youtube.com/watch?v=EwTZ2xpQwpA&feature=related

Tron Guy
http://www.youtube.com/watch?v=3609OtM138c

Numa Numa
http://www.youtube.com/watch?v=60og9gwKh1o

Star Wars Kid
http://www.youtube.com/watch?v=HPPj6viIBmU

Sneezing Panda
http://www.youtube.com/watch?v=FzRH3iTQPrk

Dramatic Look
http://www.youtube.com/watch?v=y8Kyi0WNg40&feature=related

Laugh Baby
http://www.youtube.com/watch?v=5P6UU6m3cqk&feature=related

Chris Crocker - LEAVE BRITNEY ALONE!
http://www.youtube.com/watch?v=kHmvkRoEowc&feature=related

afro ninja
http://www.youtube.com/watch?v=BEtIoGQxqQs&feature=related

Wednesday, February 20, 2008

1月成績表

早排比較忙,一值都抽唔到時間做結算,另一個原因可能是1月表現實在太差,驚個數太驚人嚇親自己,不過「醜婦終需見家翁」,做結算目的就是要令自己了解投資表現,升市當然開心,跌市亦應保持良好心理質素。

話雖如此,今個月做數都幾驚,事關1月份真係跌到四腳朝天。經過一輪計算,結果真係幾嚇人!

  31/12/2007 31/1/2008 chg
Portfolio 441,861.56 334,716.54 -24.25%
^HSI 27,812.65 23,455.74 -15.67%
^HSCE 16,124.72 12,485.07 -22.57%

一個月冇左四分一身家,好驚!最慘係跑輸國指近2個百分點,希望三月分業績期可以沖喜吓,做番靚盤數!

Monday, February 4, 2008

保險股盈喜

最近內地保險股發盈喜,以下做了些資料搜集,供參考之用:


中國會計 國際會計

06FY 2006(調整後) EPS 2007預測最少 EPS 06FY EPS
2628 9,601.00 14,384.00 0.51 21,576.00 0.77 19,956.00 0.75
2318 5,985.96 7,342.00 1.19 14,684.00 2.38 7,838.27 1.27

以06年計,國壽中國會計制的盈利同國際會計相表108%,而平保則相差31%,可能就係林sir話國壽刻將盈利做細數的證明,而且經過07年<企業會計準則>調整後,國壽亦比平保得到更大的向上調整,引證林sir話國壽比平保用更保守的會計方針。

至於07年的預測數,林sir話要等業績出街先下決定,因為保險公司實在有太多方法隱藏盈利。

(以上資料真確性對本人並不構成任何責任)

Tuesday, January 8, 2008

2007投資表現

計左成晚,終於得出我portfolio 07年的投資表現,跑贏大市!yeah!

雖然最近兩個月受環球信貸危機影響,令到portfolio輸左5位數字,但經過一輪調整後仍有90%增長已經好滿足!

Wednesday, January 2, 2008

941 calculation

最近聽過林森池大師的電台節目,講述有關中移動的合理價,小弟嘗試用相關方法自己計一次:

941 intrinsic value:

Case 1:(保守)
EPS growth: 20%
RMB growth: 5%
Dividend growth: 30%
PE: 28x
discound rate: 5%

06EPS = 3.32
07EPS = 3.32 * 1.2 = 3.98
08EPS = 3.98 * 1.2 = 4.78
09EPS = 4.78 * 1.2 = 5.74
09EPS in HKD = 5.74 * 1.05^3 = 6.64

06 dividend = 1.57
07 dividend = 1.57 * 1.3 = 2.04
08 dividend = 2.04 * 1.3 = 2.65
09 dividend = 2.65 * 1.3 = 3.45

stock price at 09= 6.64 * 28 = 185.92
plus accumulated dividend = 185.92 + 3.45 = 189.37

present value = 189.37 / 1.05^2 = 171.76
========

Case 2:(樂觀)
EPS growth: 28%
RMB growth: 7%
Dividend growth: 40%
PE: 28x
discound rate: 5%

06EPS = 3.32
07EPS = 3.32 * 1.28 = 4.25
08EPS = 4.25 * 1.28 = 5.44
09EPS = 5.44 * 1.28 = 6.96
09EPS in HKD = 6.96 * 1.07^2 = 7.97

06 dividend = 1.57
07 dividend = 1.57 * 1.4 = 2.20
08 dividend = 2.20 * 1.4 = 3.08
09 dividend = 3.08 * 1.4 = 4.31

stock price at 09= 7.97 * 28 = 223.16
plus accumulated dividend = 223.16 + 4.31 = 227.47

present value = 227.47 / 1.05^2 = 206.32
========

Case 3:(溢價)
EPS growth: 28%
RMB growth: 7%
Dividend growth: 40%
PE: 40x
discound rate: 5%

stock price at 09= 7.97 * 40 = 318.80
plus accumulated dividend = 318.80 + 4.31 = 323.11

present value = 323.11 / 1.05^2 = 293.07

所以941未來兩年應該會在171.76, 206.32, 293.07之間。